SUZUKI Equator Crew Cab 4.0L V6 5AT AWD (261 HP)
2009–2012
260
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4000cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 194kW |
| Torque | 381Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5248mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1781mm |
| Kerb Weight | 1927kg |
| Boot Capacity | 767L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |