SUZUKI Equator Extended Cab 2.5L 5MT RWD (152 HP)
2009–2012
152
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2500cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 152bhp |
| Power | 113kW |
| Torque | 232Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5248mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1745mm |
| Wheelbase | 3198mm |
| Kerb Weight | 1672kg |
| Boot Capacity | 949L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/75 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |