SUZUKI Escudo / Grand Vitara 5 Doors 2.0i 16V 5MT AWD (140 HP)
1998–2005
138
bhp
Power
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4199mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |