SUZUKI Escudo / Grand Vitara 5 Doors 2.0L 5MT (140 HP)
2005–2007
138
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |