SUZUKI Escudo / Grand Vitara 5 Doors 2.0L 5MT AWD (128 HP)
1998–2005
126
bhp
Power
100
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 126bhp |
| Power | 94kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4199mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |