SUZUKI Escudo / Grand Vitara 5 Doors 2.0L TD 5MT AWD (85 HP)
1998–2005
86
bhp
Power
19.8
s
0–100 km/h
30.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 86bhp |
| Power | 64kW |
| Torque | 216Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 19.8s |
| Top Speed | 142km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.1mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4199mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |