SUZUKI Escudo / Grand Vitara 5 Doors 2.5L V6 5MT AWD (144 HP)
1998–2005
142
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2493cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 208Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4199mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |