SUZUKI Escudo / Grand Vitara 5 Doors 2.7L V6 5AT (188 HP)
2005–2007
181
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2736cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 14.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |