SUZUKI Escudo / Grand Vitara 5 Doors 3.2L V6 5AT (229 HP)
2005–2007
226
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3192cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 226bhp |
| Power | 168.4kW |
| Torque | 291Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |