SUZUKI Escudo / Vitara 3 Doors 1.6L 5MT (106 HP)
2005–
105
bhp
Power
14.4
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1586cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 14.4s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4006mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1345kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |