SUZUKI Forenza Wagon 2.0L 5MT FWD (127 HP)
2004–2008
127
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4564mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1292kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |