SUZUKI Grand Vitara 3 Doors 1.9L DDiS 5MT AWD (129 HP)
2008–
127
bhp
Power
106
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3866mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1529kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |