SUZUKI Grand Vitara 3 Doors 2.4L 5MT AWD (166 HP)
2008–
164
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2393cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 164bhp |
| Power | 122kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3866mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1446kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |