SUZUKI Grand Vitara 5 Doors 1.9L DDiS AWD 5MT (129 HP)
2008–2014
127
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1654kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |