SUZUKI Grand Vitara 5 Doors 2.4L RWD 5MT (166 HP)
2008–2014
164
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2393cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 164bhp |
| Power | 122kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1605kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |