SUZUKI Grand Vitara 5 Doors 2.7L RWD 5MT (185 HP)
2008–2014
185
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2736cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1566kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |