SUZUKI Grand Vitara 5 Doors 3.2L AWD 5AT (232 HP)
2008–2014
229
bhp
Power
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3195cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 229bhp |
| Power | 171kW |
| Torque | 289Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1638kg |
| Boot Capacity | 691L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |