SUZUKI Grand Vitara XL7 2.0L TD 5MT AWD (109 HP)
2004–2006
107
bhp
Power
96
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |