SUZUKI Grand Vitara XL7 2.7L V6 AWD 5MT (173 HP)
2004–2006
170
bhp
Power
114
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2736cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |