SUZUKI Ignis 3 Doors 1.5L 5MT FWD (109 HP)
2000–2003
108
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.2kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3620mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 935kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |