SUZUKI Ignis 5 Doors 1.3L 5MT AWD (83 HP)
2000–2003
82
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1328cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 82bhp |
| Power | 61kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3620mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 995kg |
| Boot Capacity | 178L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |