SUZUKI Ignis Sport 1.5L 5MT (109 HP)
2003–2006
107
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 185km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3620mm |
| Width | 1648mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 910kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |