SUZUKI Ignis 1.2L CVT AWD (91 HP)
2019–
90
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 90bhp |
| Power | 66.9kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 29L |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2436mm |
| Boot Capacity | 266L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |