SUZUKI Ignis 1.2L DualJet 5MT AWD (83 HP)
2019–
82
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 82bhp |
| Power | 61kW |
| Torque | 107Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 29L |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2436mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 204L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |