SUZUKI Ignis 1.3L 5MT FWD (94 HP)
2003–2008
93
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1328cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 93bhp |
| Power | 69kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 39L |
Dimensions & Weight
| Length | 3769mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1565mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 930kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |