SUZUKI Ignis 1.5L 4AT FWD (99 HP)
2003–2008
98
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 39L |
Dimensions & Weight
| Length | 3769mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1565mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |