SUZUKI Ignis 1.5L 5MT FWD (99 HP)
2003–2008
98
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 39L |
Dimensions & Weight
| Length | 3769mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1565mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 935kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |