SUZUKI Jimny 1.3L VVT 4AT AWD (85 HP)
2005–2012
84
bhp
Power
14.1
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1328cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 62.5kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 14.1s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3665mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2250mm |
| Kerb Weight | 1075kg |
| Boot Capacity | 113L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70/R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |