SUZUKI Jimny 1.5L DDiS 5MT AWD (86 HP)
2005–2012
84
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3665mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2250mm |
| Kerb Weight | 1155kg |
| Boot Capacity | 113L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70/R15 S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |