SUZUKI Splash 1.0L VVT 5MT (68 HP)
2011–2014
67
bhp
Power
14.7
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 996cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 90Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.7s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3774mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 1030kg |
| Boot Capacity | 178L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |