SUZUKI Swace 1.8L CVT (102 HP)
2020–
101
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 595L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |