SUZUKI Swift 3 Doors 1.2L 5MT AWD (94 HP)
2014–2017
93
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 93bhp |
| Power | 69.1kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1110kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |