SUZUKI Swift 3 Doors 1.3L DDiS 5MT FWD (69 HP)
2005–2009
68
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3696mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 1020kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |