SUZUKI Swift 5 Doors 1.0L 5MT FWD (53 HP)
1996–2002
52
bhp
Power
15.9
s
0–100 km/h
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 993cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 52bhp |
| Power | 39kW |
| Torque | 76Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.9s |
| Top Speed | 145km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3840mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 750kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70Sr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |