SUZUKI Swift 5 Doors 1.2L 4AT (94 HP)
2010–2014
94
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |