SUZUKI Swift 5 Doors 1.2L 5MT (94 HP)
2010–2014
94
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1020kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |