SUZUKI Swift 5 Doors 1.2L 5MT AWD (91 HP)
2017–2020
90
bhp
Power
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 90bhp |
| Power | 67kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3840mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 62230mm |
| Kerb Weight | 950kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R 16 83 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |