SUZUKI Swift 5 Doors 1.2L 5MT FWD (91 HP)
2017–2020
90
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 90bhp |
| Power | 67kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3840mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 62230mm |
| Kerb Weight | 915kg |
| Boot Capacity | 266L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R 16 83 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |