SUZUKI Swift 5 Doors 1.3L 3AT FWD (68 HP)
1996–2002
67
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 99Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3840mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 765kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70Sr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |