SUZUKI Swift 5 Doors 1.3L 5AT AWD (92 HP)
2005–2009
91
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1328cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 117Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3696mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |