SUZUKI Swift 5 Doors 1.6L 6MT FWD (136 HP)
2014–2017
134
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1586cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1020kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |