SUZUKI Swift Cabrio 1.3L 5MT (68 HP)
1992–1995
67
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
40.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 99Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.5mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1339mm |
| Wheelbase | 2261mm |
| Kerb Weight | 800kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |