SUZUKI Swift Sedan 1.6L 5MT (92 HP)
1991–1996
91
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
36.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.3mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 850kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |