SUZUKI Swift Sport 1.4L Boosterjet 6MT FWD (129 HP)
2017–
127
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1373cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 127bhp |
| Power | 94.9kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3889mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1025kg |
| Boot Capacity | 266L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |