SUZUKI SX4 S-Cross 1.0L 5MT FWD (111 HP)
2016–
110
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 81.7kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |