SUZUKI SX4 S-Cross 1.6L 6MT AWD (120 HP)
2016–
118
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |