SUZUKI SX4 Sedan 2.0L 16V 5MT (143 HP)
2006–2014
142
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4511mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1544mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |