SUZUKI SX4 Sedan 2.0L 16v CVT (152 HP)
2006–2014
150
bhp
Power
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4511mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1544mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |