SUZUKI SX4 1.6L 5MT AWD (107 HP)
2006–2013
106
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1586cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 79kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1565mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1265kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |