SUZUKI Verona 2.0L 4AT FWD (116 HP)
2004–2006
114
bhp
Power
118
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1533kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |